Parsiyel Taşımacılık

Parsiyel Taşımacılık ya da diğer adı ile Parça Yük Taşımacılığı, temel taşıma yöntemlerinden birisi; belki de en önemlisi… Bu yazımızda size Parça Yük Taşımacılığı Nedir? Parsiyel Taşımacılık türleri nelerdir? Parça Yük Taşımacılığı fiyatları nasıl hesaplanır? Parsiyel Taşımacılık avantajları nelerdir? Parça Yük Taşımacılığı yapan firmalar kimlerdir? Parsiyel Taşımacılık teslim süreleri ve fiyatları nasıldır? gibi konuları anlatmaya çalışacak; firmamız ve Parça Yük Taşımacılığı hizmet detayları hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Parsiyel Taşımacılık Nedir?

“Parsiyel”, İngilizce’den dilimize geçmiş, orijinal hali “partial” olan ve “bütününü kapsamayan, tam olmayan, kısmi” anlamında bir sözcük… Parsiyel Taşımacılık ya da bilinen diğer adı ile Parça Yük Taşımacılığı da kısaca bir aracın birden fazla göndericiye tahsis edilmesi şeklinde izah edilebilecek bir taşıma türü olup yine İngilizce “tam treyler yükünden az” anlamındaki “Less Than Truck Load” kelimelerinin baş harflerinden hareket ile “LTL Taşımacılık” olarak da anılır. Parça Yük Taşımacılığı modelinde aynı lokasyon ya da aynı rut üzerindeki çok sayıda göndericiden toplanan parça yükler, aynı araç ile yola çıkar ve yine aynı lokasyon ya da aynı rut üzerindeki çok sayıdaki alıcıya teslim edilir

Parsiyel Taşımacılık Türleri

Girizgahtaki tanımlamamız sizi yanıltmasın. Zira Parsiyel Taşımacılık sadece Karayolu Taşımacılığının bir alt modeli değil… Parça Yük Taşımacılığı, her türlü Denizyolu Taşımacılığı, Demiryolu Taşımacılığı ve Havayolu Taşımacılığında da sıkça tercih edilen bir yöntem… Gelin; isterseniz kısaca bunlara da bir göz atalım:

 

 Denizyolu Parsiyel Taşımacılık : Konteyner taşımacılığı ve dökme yük taşımacılığı seçenekleri vardır. Yurtiçi taşımacılıkta sıkça başvurulan bir metod olmasa da uluslararası taşımacılıkta yaygın şekilde kullanılır. Zira Denizyolu Parça Yük Taşımacılığı, havayoluna göre 20, karayoluna göre 10, demiryoluna göre ise 5 kat daha hesaplıdır.

 Demiryolu Parsiyel Taşımacılık : Son derece ekonomik ve çevreci bir modeldir. Ancak kapıdan kapıya teslim hizmeti sunmaması ve taşıma sürelerinin göreceli uzunluğu nedeni ile yurtiçinde fazlaca tercih edilen bir tür değildir.

 Havayolu Parsiyel Taşımacılık : Hem en hızlı hem de hasar oranı en düşük taşımacılık modelidir. Gerek yurtiçi gerekse yurtdışı taşımalarda özellikle değerli, acil ve küçük hacim ve ağırlıktaki kargoların sevkiyatında tercih edilen bir metottur.

 Karayolu Parsiyel Taşımacılık : Ülkemizde en yaygın kullanılan taşıma modelidir. Aslında Parsiyel Taşımacılık dendiğinde akla gelen taşıma modeli de bizzat budur. Bu sebeple yazımızın devamında spesifik olarak odaklanacağımız tür de Karayolu Parça Yük Taşımacılığı olacaktır.

 

Parsiyel Yük Nasıl Hesaplanır?

Parsiyel Taşımacılıkta fiyat hesaplaması yapılmadan önce yükün hem hacmi, hem de ağılığı tespit edilir. Bunlardan büyük olan hesaplamaya esas alınır ve evvelce belirlenen birim fiyat ile çarpılarak toplam tutar bulunur. Ağırlık hesaplamasında birim her zaman kilogram iken hacim hesaplamasında ise 2 farklı yol kullanılır. Eğer ürünler üst üste istiflenebiliyor ve kasa hacmi de verimli bir şekilde kullanılabiliyorsa hesaplama en*boy*yükseklik şeklinde yapılmakta ve hacim m3 cinsinden bulunmaktadır. Öte yandan gerek üst üste yüklenemeyen, gerekse yükleme esnasında araç kasasında boşluklar kalmasına sebep olan türde yüklerin fiyatlandırılmasında ise LDM (ladametre) dediğimiz başka bir metod kullanılır. Buna göre yükün ebadı ne olursa olsun aracın uzunluğunda kapladığı yer esas alınır ve  “ 1 metre boy =1 LDM =1.750 Kg “ olarak formüle edilir. Yurtiçi Parça Yük Taşımacılığı modelinde LDM (ladametre) adı fazlaca bilinmese de fiiliyatta “arabada 1 kapak” “yarım araba” ya da “arabada 2 kapak” gibi isimlendirmeler adı altında metod olarak kullanımı son derece yaygındır.

Parsiyel Taşımacılık Avantajları

 Fiyat Avantajı: Birim taşıma maliyetleri esas alındığında Parsiyel Taşımacılık Komple Taşımacılıktan sonra en ekonomik taşıma modelidir. Total taşımacılık maliyetleri irdelendiğinde ise bir anda en hesaplı modele dönüşür. Zira bu modelde sadece ürünlerinizin işgal ettiği yer kadar para ödersiniz. Bu sayede de son derece önemli bir maliyet avantajı sağlamış olursunuz.

 Zaman Tasarrufu : Parsiyel Taşımacılık, zaman konusunda da Komple Taşımacılıktan sonra en avantajlı taşıma modelidir. Toplama ve dağıtım işleri belli bir güzergah üzerinden yapıldığından teslimatlar da Komple Taşımacılığa göre sadece +1 iş gününde sağlanmaktadır.

 Esneklik : Komple bir aracı doldurmaya yetecek kadar yükü olmayan göndericilerin adresi çoğu zaman kargo firmaları olmaktadır. Ancak bu tür şirketler sadece kolili ürünler taşırken, koli içinde olsa dahi muhteviyatı sıvı olan gönderilerinizi taşımamaktadırlar. Oysaki Parsiyel Taşımacılık modelinde palet, varil, biden, IBC tank, çuval, vs her türlü ambalaj içindeki veya dökme haldeki her türlü malzemenizi rahatlıkla taşıtabilirsiniz.

 Hasar ve kayıp riski minimizasyonu: Kargo ve ambar firmaları ile yaptığınız taşımalarda ürünleriniz tam 5 aktarma görmekte ve her birinde ayrı ayrı elleçlemeye maruz kalmaktadır. Elleçleme oranı arttıkça buna bağlı hasar, kayıp ve çapraz teslimat riski de maksimize olmaktadır. Parsiyel Taşımacılık modelinde ise teslimatın aynı araçla yapılıyor olması sebebi ile bu oran son derece düşüktür.

Parsiyel Taşımacılık Yapan Firmalar ve Çezikler

Müşteriler tarafından tercih edilen bir metod olması nedeni ile Parsiyel Taşımacılık, Parça Yük Taşımacılığı bir çok firma ya da bireysel kamyoncu tarafından hizmet yelpazesine dahil edilmiştir. Ancak sizler için önemli olan parça yük nakliyesi işini kimlerin yaptığı değil; kimin hakkı ile yaptığıdır. Zira piyasada “bir masa, bir kasa” şeklinde tabir edilen ve size büyük sıkıntılar yaşatabilecek bir çok aktör aktif olarak boy göstermektedir.  Çezikler ise  onlardan farklıdır. Ayrıştığımız hususlar aşağıda maddeler halinde belirtilmiştir.

 Yaygınlık : Firmamız, Türkiye’nin 81 İli ve 922 İlçesine Parsiyel Taşımacılık hizmeti sunmaktadır.  Şehir merkezi, kasaba ya köy ayrımı olmaksızın Türkiye’nin her noktasına çıkan tüm parça yük ihtiyaçlarınız için bizi arayınız.

 Güvenlik : Firmamız, hem verdiği söze sadakat anlamında, hem de iş yapma tarzı olarak güveninizi sonuna kadar hak eder. Çezikler , sadece tutabileceği sözler verir; verdiği sözü ise her şart altında yerine getirir. Yüklemeler ise daima LIFO (Last In First Out) yöntemiyle gerçekleştirildiğinden yani ilk indirilecek yük araca en son yüklendiğinden herhangi bir ekstra hasar, kayıp ya da karışıklık riski söz konusu değildir.

 Online Raporlama : Çezikler ürünlerinizi yolculukları boyunca 7/24 online olarak takip eder ve istediğiniz format ve periyodlarda sizlerle paylaşır.

 Sürat : Kargolarınızı sizlerden alır almaz, hiç vakit kaybetmeden aynı gün yola çıkartıyor; en hızlı ve en süratli şekilde alıcılarına ulaştırıyoruz.

 Fiyat Avantajı : En kaliteli hizmeti size en uygun fiyatlarla sunuyoruz. Lütfen yazımızın devamını okuyunuz ve teslim sürelerimiz ile fiyatlarımız hakkındaki detayları inceleyiniz.

 

Teslim Sürelerimiz

Teslim tarihlerimiz belirlenirken öncelikli olarak yasalarca belirlenmiş günlük araç sürme ve dinlenme süreleri ve yine kanunlarla düzenlenmiş azami hız limitleri dikkate alınmaktadır. Buna göre yapılan düzenlemeler neticesinde, çıkış ve varış noktaları arasındaki mesafe 900 Kilometre ve altı olan merkezler için 1+1 işgünü; 901 kilometre ve üzeri olan merkezler için ise maksimum 2+1 işgünü içinde teslimat öngörülmüştür. Elbette bunların tarafımızca taahhüt edilmiş azami süreler olduğunu; fiiliyatta ise teslimatların daha kısa süreler  içinde gerçekleştiğini; +1 işgünlük ek sürelerin ise opsiyonel olarak verildiğini de ayrıca belirtmek isteriz. Detaylı bilgi almak için lütfen bizi arayınız. Bizden haberler almak için ise Facebook sayfamızı takip ediniz.

Taşıma Fiyatlarımız

Çezikler Lojistik, internet sayfası üzerinden tüm Parsiyel Taşımacılık Fiyatlarını anlık  olarak (instant price) paylaşmaktadır. Buna göre sitemize üye olduktan hemen sonra yükleme ve boşaltma adreslerini ve taşınacak ürün miktarlarını belirterek fiyatlarımızı görebilir; akabinde de tek tuşla araç talep edebilirsiniz. Sitemize üyelik ise çok kolay… Sadece 1-2 dakikanızı alacak.. Haydi başlayalım…

Diğer hizmetlerimize buradan ulaşabilirsiniz.